ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Centrální banky ucukly, investoři v nebi

Po hororovém konci roku, kdy ceny některých akcií korigovaly až o 20 % a investoři dostali smutné výroční zprávy, máme za sebou nejlepší čtvrtletí za posledních 10 let. Negativní sentiment, který si akcie zažily před koncem roku, dopadl na centrální banky s několikaměsíčním odstupem.

shutterstock_195219920.jpg

(Očima Martina Mašáta)

Srdeční kolaps, který zažili analytici a investoři v prosinci, doběhl centrální banky až letos. Přestože se investoři již uklidnili a ceny amerických akcií zažily v 1. čtvrtletí nejlepší začátek roku od roku 2009 s růstem cca 13 %, tak americký FED, evropská ECB a česká ČNB teprve nyní změnili svoji rétoriku. Místo bezhlavého zvedání sazeb se připravují na jejich potenciální snížení či v případě ECB dokonce na další kolo kvantitativního uvolňování. 

Světová ekonomika zpomaluje, ale zatím se nekoná žádná tragédie

To, že je vrchol hospodářského oživení, resp. ekonomického cyklu za námi, potvrzuje čím dál více dat. Že je na tom hůře Evropa, než Amerika není žádné novum, takže nikoho moc nepřekvapí, že se Itálie potácí dokonce v recesi. I takové Německo, které je tahounem Evropy, se jí vyhnulo jen těsně. Samotná ECB prognózuje růst Evropské měnové unie jen na úrovni 1,1 %, což není mnoho.

Smutný je pohled hlavně na průmysl, který v Evropě meziročně klesl. Podobně je na tom samotné Německo, které zachraňuje sektor služeb a solidní růst platů a tedy spotřeby. Tragikomickou zemí Evropy je samozřejmě Velká Británie, která neví, kde jí hlava stojí, díky stále nedořešenému Brexitu.

Americká ekonomika sice šlape, ale samotný FED komunikuje novou strategii, kterou si všichni přeložili jako konec zvyšování sazeb. Hlavní důvody jsou však především externí, a to zpomalení v Evropě a Číně.

Ani Česká republika se nevyhnula několika špatným číslům. Překvapila především inflace ve výši 2,7 % ročně a jádrová, a tedy očištěná inflace dosáhla dokonce na 3 %. Ani to, ani slabá koruna však nestačily přesvědčit centrální bankéře, aby letos alespoň jednou zvýšili sazby. Základní sazba proto zůstává na 1,75 %. Překvapilo stavebnictví, které meziročně spadlo o 13 % a nepřekvapil průmysl, který skončil v mínusu dle očekávání.

Celé toto zpomalení tlačí dlouhodobé výnosy dluhopisů zpátky dolů. Výnosy německých státních desetiletých dluhopisů se opět dostaly do záporu jako v roce 2016! České desetileté dluhopisy nesou pro změnu výnos na úrovni 14denní základní sazby a tedy pod 2 %. V Americe je výnosová křivka dokonce invertovaná, což znamená, že výnosy dlouhodobých dluhopisů jsou níže než krátkodobé úroky.

Koruna a euro v tomto nelichotivém prostředí ztrácely a dolaru neublížila ani holubičí vyjádření FEDu. Co se týče akciových trhů, tak investoři našli několik pozitivních zpráv, které se projevily v jejich solidní kladné výkonnosti. Akcie se svižně zotavily z poklesu a jsou nyní na úrovních z října loňského roku, kdy začaly vzpomínané nesmyslné výprodeje. Důvodem je hlavně holubičí chování centrálních bank, nízké ceny akcií po korekci a pokračující jednání s Čínou o výši cel. 

Výnosy vybraných 10letých státních dluhopisů za posledních 5 let

Pokles výnosů zasáhl všechny hlavní trhy. Pouze výnosy českých státních dluhopisů pomalu rostou, což je dáno vyšší emisní aktivitou Ministerstva financí a hlasy několika centrálních bankéřů volajících po několikanásobném zvýšení sazeb.

Vývoj některých finančních indexů za posledních 5 let

Zotavení akciových trhů pokračovalo i v březnu a korekce z konce roku je například v USA již zcela zapomenuta. Růst amerických akcií asi o 13 % v 1. čtvrtletí 2019 byl nejvýraznější od roku 2009.

Kurz koruny k euru za posledních 5 let

Koruna se stále navzdory očekávání analytiků a centrální banky nechce pustit do posilování a drží se poblíž hranice 26 CZK/EUR. Podle prognózy ČNB posílí koruna vůči euru na 24,5 na konci tohoto a na 24,1 na konci příštího roku.

Optikou finančních indexů

Trh

Březen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+1,0 %

+11,9 %

+2,0 %

S&P 500 (USA)

+1,8 %

+13,1 %

+7,3 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+1,6 %

+11,7 %

-0,3 %

CECE EUR (střední Evropa)

-0,7 %

+4,1 %

-2,6 %

MSCI rozvíjející se trhy

+0,7 %

+9,6 %

-9,6 %

Index českých státních dluhopisů

+0,7 %

+0,9 %

+0,8 %

Ropa WTI

+5,1 %

+32,4 %

-7,4 %

FX CZK/EUR

-0,8 %

-0,3 %

-1,5 %

 

V cenovém růstu akcií zaostávají akcie střední a východní Evropy a meziročně jsou na tom špatně všechny rozvíjející se trhy.  

Výhled

Růst cen akcií byl velice razantní a ceny dosáhly úrovní, které byly již minulý rok pokládané za vysoké. Proto jdeme nyní cestou realizace zisků a akciové pozice budeme vybírat s větší opatrností.

Pokles výnosů dluhopisů sice přinesl určité malé zisky konzervativním klientům, ale například německé státní dluhopisy nesou opět záporný výnos a nemají z racionálního hlediska co dělat v portfoliích dlouhodobých klientů. Stále očekáváme, že posilování koruny by mělo postupně začít, ať už vůči euru, tak vůči dolaru.

Výkonnost fondů Partners za poslední rok

Fond

Březen

Od počátku roku

Za poslední rok

Partners Bond Opportunity

+0,8 %

+1,2 %

+1,5 %*

Partners Universe 6

+0,5 %

+2,8 %

-0,2 %

Partners Universe 10

+1,0 %

+5,6 %

+4,6 %

Partners Universe 13

+0,9 %

+6,7 %

+4,4 %

Partners 7 Stars

+1,1 %

+10,6 %

+6,4 %

Partners Dividend Selection

-0,3 %

+8,7 %

+0,5 %

*Fond byl založen 14. listopadu 2018.

Z poklesu výnosů na hlavních trzích a z růstu akciových trhů profitovaly vesměs všechny podílové fondy Partners. Velikou radost dělá klientům náš nový dluhopisový fond Partners Bond Opportunity, který svěřené prostředky za první 4 měsíce zhodnotil bez výrazné volatility o 1,5 %. I v meziročním srovnání u žádného našeho fondu není vidět výrazný vliv korekce cen akcií z konce roku.

Všechny fondy dosáhly v 1. čtvrtletí na velice solidní kladné zhodnocení v řádu procent. Fond Partners Dividend Selection v březnu nepatrně klesl, což bylo způsobeno korekcí akcií Bayer, Wells Fargo a CVS Health, které reportovaly negativní zprávy (soudní pře, resp. manažerské změny, resp. náklady na akvizice).

 

Autor: Martin Mašát, portfolio manažer, Partners investiční společnost