ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

America First 2.0

Americký akciový trh přivítal návrat Donalda Trumpa do Bílého domu s nadšením. Americké akcie v listopadu vzrostly o 6 % a zaznamenaly tak nejlepší měsíc letošního roku. Akcie amerických malých firem vzrostly dokonce o 10 %. Na druhé straně Atlantiku byla reakce vlažná, když evropské akcie přidaly pouhé procento. Nejhůře si vedly akcie rozvíjejících se trhů, které ztratily necelá 4 %. Během měsíce došlo k mírnému poklesu výnosů českých státních dluhopisů, což pomohlo výkonnosti korunových dluhopisových fondů.

shutterstock_255004447.jpg

(Pohledem Martina Tománka)

Nadšení na Wall Street

Přestože široký americký index S&P 500 v listopadu vzrostl o 6 %, pozorovali jsme velké rozdíly v rámci sektorů.

Mezi jednoznačné vítěze patřil sektor financí. Index MSCI USA Financials, který zahrnuje největší americké banky typu JPMorgan Chase nebo Bank of America, během měsíce zaznamenal výrazný nárůst o 11 %. Investoři očekávají, že nová Trumpova administrativa zmírní regulace pro finanční instituce, zejména pro megabanky na Wall Street. Ty by tak mohly potenciálně v dalších letech dosahovat vyšších zisků. Přirozeně až čas ukáže, jestli budou tato očekávání naplněna. Každopádně platí, že stále robustní americká ekonomika poskytuje akciím finančního sektoru značnou podporu.

Naproti tomu relativně špatně si vedl farmaceutický sektor, když index MSCI USA Health Care v listopadu zaznamenal kladnou nulu. Investoři reagovali negativně na nominaci Roberta F. Kennedyho na post amerického ministra zdravotnictví. RFK je známý kritik vakcín a rovněž kritik celého „Big Pharma“ sektoru. Značnou volatilitu zaznamenaly akcie firem Pfizer a Moderna.

Mezi výkonností obou zmíněných sektorů je aktuálně velká propast. Zatímco americký sektor financí letos do konce listopadu vzrostl o 37 %, sektor farmacie si připsal pouze necelých 8 %.

Graf: Sektory financí a farmacie v USA od začátku letošního roku

Obrovské rozdíly v Evropě

Evropský akciový index MSCI Europe letos do konce listopadu vzrostl o 9 % v eurovém vyjádření, nicméně toto číslo zakrývá velké rozdíly mezi jednotlivými trhy. Především mezi francouzským a německým akciovým trhem.

Graf: Německé a francouzské akcie (YTD)

Zatímco německé akcie (v grafu modře) do konce listopadu vzrostly o 17 %, francouzské zaznamenaly zhruba 4% pokles. Takto zásadní rozdíl v letošní výkonnosti je zajímavý i z toho důvodu, že jak Francie, tak Německo aktuálně postrádají stabilní vládu.

Vysvětlení je nutné hledat především ve složení obou akciových indexů, tedy německého DAX a francouzského CAC 40. Je zřejmé, že německý index letos zpomalují akcie automobilek, typu Volkswagen či BMW. Na druhé straně, slabost automobilového sektoru je více než vyvážena skvělou výkonností dalších firem. Například německá softwarová firma SAP, která má v indexu velkou váhu, letos do konce listopadu vzrostla o víc než 60 %. Akcie německé zbrojovky Rheinmetall si připsala více než 110 %. A nudný Deutsche Telekom téměř 40 %.

Naproti tomu, výkonnost francouzského indexu CAC 40 táhnou dolů výrobci luxusního zboží. Firmy jako Moët Hennessy Louis Vuitton nebo L'Oréal se potýkají s poklesem tržeb, a to zejména v Číně. Jejich akcie mají přitom v indexu velkou váhu.

Každopádně svou roli jistě sehrávají i obavy investorů o udržitelnost francouzských veřejných financí. Očekává se, že schodek rozpočtu letos překročí 6 % a zadlužení Francie přesáhne 110 procent hrubého domácího produktu.

Dlouhodobější pohled

Letošní výkonnost jednotlivých akciových trhů je uvedena v následující tabulce. Za zmínku stojí fakt, že kromě amerických akcií zaznamenaly velice solidní výkonnost rovněž japonské akcie (index TOPIX) a globální akcie malých firem (MSCI World Small Cap).

Optikou finančních indexů

Jestliže se podíváme na dlouhodobější horizont, konkrétně 5 let, jsou patrné významné rozdíly. Zatímco americké akcie přinesly výnos na úrovni téměř 14 % ročně, japonské akcie zaznamenaly přibližně 9,5 % ročně. Evropské akcie následují se značným odstupem, s necelými 5 % per annum. Akcie emerging markets potom zaznamenaly jen nepatrný kladný výnos na úrovni 0,7 % ročně.

Graf: Vývoj vybraných akciových indexů za posledních 5 let

Dluhopisové trhy

Americké státní dluhopisy reagovaly na zvolení Donalda Trumpa růstem výnosů. Výnos desetiletého dluhopisu se dostal až ke 4,5 %. Důvodem byla obava investorů, že Trumpova obchodní politika může potenciálně vést ke zvýšení inflace. Každopádně v průběhu měsíce došlo k uklidnění, a tedy opětovnému poklesu výnosů.

V průběhu listopadu došlo k mírnému poklesu výnosů českých státních dluhopisů (a tedy nárůstu jejich cen), což pomohlo výkonnosti korunových dluhopisových fondů.

Graf: Výnosy 10letých státních dluhopisů za posledních 5 let

Výhled

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí sice zvolnila tempo růstu na 2,8 %, nicméně stále vykazuje pozoruhodnou robustnost a stabilitu. Investoři očekávají, že solidní hospodářský růst bude za administrativy Donalda Trumpa pokračovat, podpořen nižšími daněmi a menší regulací. Mnozí tak aktuálně ve svých portfoliích americké akcie nadvažují.

Náš výhled pro americké akcie nicméně zůstává opatrný. Důvodem jsou především vysoké valuace. Zatímco americké akcie se na konci listopadu obchodovaly za více než 23násobek očekávaných zisků, neamerické rozvinuté trhy se obchodovaly pouze za 14násobek. Jedná se o největší rozdíl ve valuacích minimálně od roku 1988, kdy máme k dispozici data. Americké akcie také nabízí rekordně nízký dividendový výnos, který se pohybuje jen mírně nad 1 %.

Graf: Rekordní rozdíl ve valuacích

Zdroj: The Wall Street Journal

Navzdory výše uvedenému se americkým akciím nevyhýbáme. Jednoznačně však preferujeme levnější sektory, jako jsou například farmacie, energetika nebo finance. A zajímavý výnosový potenciál spatřujeme také v amerických akciích malých firem, jejichž valuace zůstávají pro dlouhodobé investory atraktivní. Zároveň mohou „small caps“ profitovat z pokračujícího poklesu úrokových sazeb.

V dluhopisových a smíšených fondech jsme prodloužili duraci, neboť očekáváme pokračující pokles dlouhodobých výnosů.

Výkonnost korunových fondů Partners za poslední rok

Akciové fondy Partners zaznamenaly velice solidní výsledky a jejich výkonnost od začátku letošního roku se pohybuje v rozmezí 15 až 19 %. V měsíci listopadu si nejlépe vedl akciový fond Simplea Global Equity ESG, který vzrostl o 4,3 %. Na druhé straně, Double Speed rizikový vykazuje nejvyšší výkonnost od začátku roku (+19 %).

Skvělé výsledky mají i smíšené fondy Universe 10 a 13, které letos rostou o 9, respektive 12 %. Výkonnost našich nejkonzervativnějších fondů (Partners Rezerva a Bond Opportunity) se pohybuje nad 4 %.

Výkonnost eurových fondů Partners za poslední rok

Dluhopisový fond Simplea Euro Bond Opportunity v listopadu zaznamenal kladný výnos na úrovni 1,6 %. Od začátku roku vzrostl o víc než 4 %. Úspěšný měsíc mají za sebou eurové akciové fondy. Fond Simplea Global Equity ESG vzrostl o 4,1 % a Double Speed rizikový vykázal výnos 2,9 %.

Autor: Martin Tománek, portfolio manažer, Partners investiční společnost